Na Zebraniu Wiejskim 2 marca 2022 r. mieszkańcy Łubowic zgodnie i jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały wyrażającej ich oficjalne stanowisko wobec postawy Rosji i jej przywódców w Ukrainie:
„ My Mieszkańcy Łubowic wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw przeciwko agresji Rosji na Ukrainę, powodującą śmierć tysięcy niewinnych osób, niszczenie miast i związana z tym gehennę uciekinierów zmuszonych porzucić swój dobytek i ratować swoje życie. Jednocześnie deklarujemy wszelką możliwą pomoc uchodźcom z Ukrainy.”
Nikt się nie wstrzymał od głosowania, nie było głosów przeciwnych. Uchwała została przez Zebranie Wiejskie przyjęta.
Łubowice i Krzyżowa są symbolami pojednania narodów. Symboliczna polsko-niemiecka Msza Pojednania w Krzyżowej z 12 listopada 1989, w której wzięli udział Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl nabrała znaczenia politycznego. Określenie jej mianem Mszy Pojednania zapisało się w zbiorowej pamięci. Zaraz po tym politycznym przełomie odbyła się 20 lipca 1990 manifestacja europejska w Łubowicach, która zgromadziła ok. 15 tys. osób. Celem Mszy i manifestacji było pojednanie Polaków i Niemców, ludzi różnych wyznań, których łączyły dążenie do przezwyciężania podziałów, wynikających z sytuacji politycznej po drugiej wojnie światowej, oraz pragnienie rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku, dialogu i gotowości do pojednania.
Nie wyrażamy zgody na zburzenie pokojowego współistnienia ludzi różnych narodowości, światopoglądów, wyznań, a także pielęgnowanie dziedzictwa porozumień zapoczątkowane w Krzyżowej i Łubowicach.
2 marca 2022, Mieszkańcy Łubowic
Oby Gołąb Pokoju nie musiał już nosić kamizelki kuloodpornej.