Sport całego życia - badminton
W dniu 14 listopada na hali w Rudniku odbyły się gminne i powiatowe zawody w drużynowym badmintonie. W szranki stanęły zespoły z Rudnika, Grzegorzowic, Samborowic i Pawłowa.
W dniu 19 listopada, również w Rudniku, rozegrano ćwierćfinał wojewódzki, gdzie zmierzyły się najlepsze drużyny powiatów: raciborskiego i rybnickiego.
Rywalizacja odbywała się systemem do dwóch wygranych.
W tym roku nasza szkoła wystawiła pełną reprezentację we wszystkich kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Uczniowie naszej szkoły przygodę z badmintonem rozpoczęli od zeszłego roku szkolnego. Mimo krótkiego stażu w tej dyscyplinie sportowej stawili czoła przeciwnikom i to z sukcesem. Do największych należy zaliczyć zwycięstwo najmłodszej drużyny w kategorii chłopców.
Jakub Jurecki i Jakub Krybus po zwycięstwie w zawodach gminnych, powiatowych oraz w ćwierćfinałach wojewódzkich już 23 listopada b.r. będą walczyć w półfinale o wejście do finału wojewódzkiego.
Ciekawostka:
Czy wiesz, że początki badmintona miały miejsce w Indiach. Później pierwotna forma gry znalazła swoje miejsce w Meksyku, a Europa dowiedziała się o niej za pośrednictwem Anglików. Badminton jest prawdopodobnie jednym z najstarszych sportów, a jednocześnie pierwowzorem bardziej popularnego tenisa. Lotka, jako jeden z głównych jej atrybutów ma 2000 letnią tradycję. W Indiach zastępowano ją początkowo twardym owocem. Do Polski badminton pod nazwą „wolant” dotarł z Francji w XVII wieku. Zasady gry poznaliśmy dopiero w roku 1901. Piąty czerwca 1934, to szczególnie ważna data dla badmintona. Dziewięć krajowych związków: Anglia, Irlandia, Szkocja, Kanada, Nowa Zelandia, Walia, Dania, Holandia i Francja założyło Międzynarodową Federację Badmintona (International Badminton Federation - IBF), która zrzesza obecnie 140 krajów. Polski Związek Badmintona powstał w 1977 r. i wkrótce po tym, Polska stała się 50 członkiem IBF.
Czy wiesz, że badminton od dawna uchodził wśród znawców tematu za najszybszy sport rakietowy. Rok 2013 (lipiec) – malezyjczyk Tan Boon Heong smeczując nadał lotce prędkość 493 km/h, co zostało zapisane w księdze Guinnessa.
Grażyna Kwiecień